Jdi na obsah Jdi na menu
 


     Na tento výlet jsme byli rozděleni do dvou skupin. Třída A a Třída B. Obě skupiny se nepotkali, ale měli úplně stejný plán, jen ten plán měli v jiném časovém rozmezí. Třída A jela z vlakového nádraží do Písečné a my jsme šli ze školy v 8 hodin do třídící linky v Jeseníku

     Když jsme tam dorazili, zeptali jsme se průvodce, který přišel za 10 minut. Ten průvodce se jmenuje pan Jati a je zároveň vedoucí této třídící linky. Do třídící linky se může přidávat bezplatně odpad, podmínkou ale je, roztřídit správně odpad. Tato služba je otevřena čtyři dny v týdnu. Je ale možnost, že bude otevřena každý den kromě neděle. Skládá se zde také nebezpečný odpad.
 
VÝKLAD

Odpad, který se má třídit se třídí do těchto skupin:

Plast
Sklo
Železo
Domácí odpad
Velkoobjemový odpad – odpad, jež se nevleze do osobní popelnice.

    Také se dováží odpad z demolice nebo stavby. Dokonce i okna, ale nejprve se musí vydělat sklo a to dát do skla a dřevo (rám) dát do dřeva.
    Zetříděný odpad je roztříděn do dvou kategorii. Odpad na likvidaci a odpad na recyklování.
    Občan zde nemusí platit odpadní poplatky, poněvadž jsou už započítány v daních a při koupi nového předmětu je i započítán recyklovační poplatek. Poplatek, který platíme je 500 Kč, ale na likvidaci odpadů připadá na každého občana 1000 Kč. Tzn. že město musí doplácet 500 Kč. Proto bude novelizace zákona, který určí vyšší poplatek ve výši 1200 Kč.

Pro zlepšení třídění a práce by bylo dobré vytříděné flašky vypláchnout.

Kdyby jste si nevěděli rady, jak co třídit, správce vám s tím pomůže.

Postup práce:

    Nejprve se do haly doveze plast, pak se třídí a přidává se do linky. Linka předává do druhého stupně, kde pracovníci vytřídí flašky podle barev, konzistence...
   Poté se nechá zbytek linky projít magnetem, aby se oddělalo případné železo. Pak je předposlední postup, kdy jsou vytříděny další plasty a zbytek se zatluče do balíků.

   Dále se třídí polystyren a papír. Existují však i plasty, u nichž ,které není možno recyklovat.
Dokonce do linky se pokoušeli někteří žáci vhodit k třídění sáček. Náš průvodce byl nadšený, že se o to zajímáme. Tato práce je velmi důležitá, je ale také velmi hlasitá. 
   V listopadu bude oprava této linky, takže bude mimo provoz 1 týden, tak se musí předtím více odvážet, aby popelnice byly prázdné.
     Město se snaží o dotaci z EU (evropské unii), aby mohli vytvořit další linku. Už vícekrát uspěli s dotací, ale bylo to jenom 40% peněz co by potřebovali, takže se musela dotace zase vrátit.
     Plast se zde zmačká s 30 tunovou váhou. Velké bezpečnostní opatření. Tlak není zprovozněn, dokud není vše řádně zamčeno. Linka nedostačuje. Byla zprovozněna v roce 1999. První linka byla u městského úřadu v roce 1991, ale ta již neexistuje.

     Také nám bylo vysvětleno, jak poznat druh plastů při koupi.

     Odpad je zmačkán do balíků proto, aby se lépe transportoval. Balíky jsou roztřídění do kategorii:

Pet láhve
Tetra pak
Papír a kartón.

Směný plast = z toho se vyrábějí dlaždice, desky, protihlukové stěny u silnic

Pet láhve = vyrábí se koberce, nové plasty, vyplnění zimních bund, mikin, vše co nás hřeje.

Polystyrén = mícha se do izolačnícho betonu. Anebo se z toho znovu dělá polystyren.

   Sklo se vyváží do skláren. Do skla nepatří:

Porcelán, keramika, kamení

    Jeseník a města blízko Jeseníku jsou nejlepší ve třídění. 3 x Vyhrálo Jesenicko v soutěži pořádané skupinou Eko-kom. Je to nejúspěsnější město. V soutěži v Olomouckém krají dosáhly 5x vítězství. Eko-kom byl překvapen, když viděl jak funguje tento systém.

Většina lidí ví, proč je dobré třídit (82%), někteří ještě netřídí (6%) a někteří jsou proti třídění (12%).

Na výletě byli

Filip Procházka, Kuba Slawinský, Reinhold Harnisch

 

Náhledy fotografií ze složky Třídící linka

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář