Poté jsme jeli do čistírny v České Vsi. Je to čístírna pro vodu z okresu Jeseník. Je to velký komplex venkovních čistíren. Náš průvodce čistírnou byl pan Proske. Byla postavena v roce 1983 a v roce 2006-2007 byla zmodernizována V Jeseníku je 70 km kanálů. K tomu 4 přečerpávací stanice, aby se voda mohla přečerpat přes kopec. Kanály mají průměr jednoho metru, takže se tam s velkými potížemi dostane i dospělý muž. Počítá se, že 16 000 obyvatel je na Jesenicku připojeno k odvodním kanálům.
Každý den se sleduje, jak je čistá voda, která se zde zase odvádí do řek, a do trubic s pitnou vodou. Čistírna pracuje jen na polovinu své kapacity. Odpadní voda sem přichází z jedné kanalizace. Usazeniny na stěnách kanálů mohou být tlusté 7-8 cm .
Nejprve je odpadní voda poslána přes hřeben s 5 centimetrovými otvory. Zde se odstraňují větší nečistoty (kameny...). Ze strojů musí být vždy alespoň dva připravené k použití, kdyby nastal kolaps, aby mohli ihned pokračovat v praáci. Čistírna zvládne čerpat do nádrže až 460 l/s vody. Problémy při čistění jsou tuky, jež se shromažďují na povrchu vody a bakterie s nimy málo reagují. Čistírna má 25 zaměstnanců. Je stále obsluhována (střídá se každých dvanáct hodin). Aktivační nádrž je hluboká 3 metry Na výletě byly: Filip Procházka, Kuba Slawinský, Reinhold Harnisch
Po tomto postupu se odpadní voda posílá přes hřeben s 3mm otvory. Zde se odstraňují ty menší nečistoty. Tento přístroj se umývá sám, tím, že oddělí hřebeny od sebe a nechá spadnout odpad do kontejnerů pro skládku. Tento hřeben je vyroben z plastu. Přístroj se jmenuje lis na shradky.
Poté voda odtéká do lopáku písku. V němž se bláto usadí a spadá dolů. To se pak opatrně od spodu vysouvá ven. Tuto práci dělá terperátor písku, a to proto, aby nečistoty na dně nezhnily. Tohle byl poslední mechanický proces.
Na tento postup naváže to, že se voda z lopáku písku přesunuje do usazovací nádrže. Tady se uklidní a poté se naočkuje bakteriemy (hovorově se tomu říká, že se voda kalí).
Pak se voda ještě jednou rozmíchá v oběhové aktivační nádrži a poslední postup je odstranění bakterii pomoci čpalku z vody. Cíl je, aby pěna nebyla ve vodě. Zde se dávkuje i síran železitý, aby zatížil odpad.
Bakterie reagují nejlépe ve vodě při teplotě 12 °C. Přes léto se nemusí voda ohřévat, protože je tato voda už z kanálů teplá (kvůli reakcím, které probíhají ve vodě). V zimě voda nezamrzá.
Usazovací nádrže jsou hluboké 3 a půl metrů
Písečná lapka je hluboká 4 metry.
Náhledy fotografií ze složky Vodní očišťování