Jdi na obsah Jdi na menu
 


     V 10 hodin jsme dorazili autobusem na skládku v Písečné. Řidič byl tak laskavý, že nás nechal vystoupit přímo u skládky. Nejprve jsme museli čekat na průvodce, jež je zároveň šéf skládky. Při tom jsme pobíhaly po území.
     Když průvodce přišel (jež byl právě hotov s Kvartou A), byl na nás velmi naštvaný, protože jsme také šplhali na vyvýšenou plochu nad váhou pro přijíždící auta. Naštěstí se rychle uklidnil a říkal nám, proč je naštvaný.

Výklad

    Skládky v okrese Jeseník: Písečná, Jeseník, Javorník, Zlaté hory.

    Na skládku může přinést bezpečný odpad i soukromý občan. Tento odpad je pak odvezen na skládku. Skládka se skládá z těchto vrstev (od zdola nahoru)

  1. Fólie, která je na území skládky bez díry položena.
  2. Starých pneumatik (aby se fólie neroztrhla)
  3. Rašeliny (stejné efekt jako při písku)
  4. Odpad
  5. Fólie
    Aby odpad zabíral co nejméně místa, má skládka speciální stroj, který váží 20 tun a jezdí po skládce sem a tam s železnýma ostnatýma kolečky odpad převalcuje. Říká se mu kompaktor.

    Skládka by měla vydržet do roku 2028-29, jestliže se počítá, že každý rok přibyde 13 000 tun. Jenže, každý rok je více odpadu než minulý.

   První skládka byla založena v 70 letech 19. století. Teď už je původní skládka pokryta fólii a roste přes ní tráva. Bohužel neexistuje nikde jinde dost velká skládka, proto, až tato skládka bude plná, bude se muset asi odpad dovážet do Brna do spalovny. To by samozřejmě znamenalo velké navýšení plateb pro odpad. Skládka je tvořena z 60% z plastů, jež by se daly dobře recyklovat. Paní profesorka Formánková počítá, že za 50 let se skládka zase otevře (až bude dostatek finančních prostředků) a pak se zrecykluje.
      Na skládce se samozřejmě nekouří, poněvadž se zde tvoří metan a sirovodík, což jsou plyny, které se lehce zapálí. Jestliže jednou začne skládka hořet (což se stalo už několikrát na téhlé skládce), tak se nedá lehce zaplavit vodou, to by spíše zvětšilo oheň (kvůli olejů a dalších nerozpustných palných látek), proto se musí hořící odpad odvážet a pak ho někde posypat a nechat zhasnout.
     Skládka se kontroluje každý rok dvakrát až třikrát, kolik plynných látek vychází ze skládky, jaká je konzistence odpadní vody, jak je čistá podpovrchová voda a jak je čistý potok, jež teče pod skládkou. Kdyby se nalezla nějaká závada, platí se pokuty do 10 mil. korun. Nejhorší scenárie by bylo, jestliže by praskla pod skládkou fólie. To by pak pro skládku stálo nejmíň (odhad) 500 mil. korun. Poněvadž první dostanou pokutu, pak musí odvézt všechen odpad (200 mil. korun), pak musí oddát všechny pneumatiky (30 mil.) a pak musí zaplést fólii (30 mil.). Pak to vše zase zpět dát (230 miliónů korun). To by byla pro skládku velká katastrofa. 
.
     Stroj k rozdrcení odpadu (kompaktor) musí být přes nepracovní dobu v garáži, aby nebyl rozebrán. Každý den přicházejí lupiči z Kunětic, kteří prozřezávají plot a kradou odpady. Velitel skládky je bezmocný proti lupičům. Dokonce mu lupiči už vyhrožovali, že ho zastřelí ,nebo že hodí do kanceláře granát anebo že za 20 000 Kč si najmou další osoby, aby ho zastřelili.

Šéf skládky nám povídá: ,,Podle těchto lupičí z Kunětic se pozná, jak tuhá bude zima."

     Skládka nesmí vytvořit kopec a tímpádem musí být rovnoměrná s krajinou. Skládku můžeme také považovat za obrovský pytel.
     Kukačka je vozidlo, které odváží odpad. Dokonce se jednou zapálila kvůli horkému popelu. 
Skládka se při horkých dnech musí zvlhčovat, aby byl prováděn rozklad. Ze skládky teče hnědo-černá (znáte to, že se říká, že se z téhle vody dělá kofola) voda, jež je vždy (i v zimě) teplá, a ta je přes čerpadlo zase posílána na skládku nahoru.
     Zde se také kontroluje, kde právě je jaká kukačka. Skládka by potřeboval nový kompaktor, jenže stojí 7 miliónů korun. Je zde velmi přísný rozpočet.

    Přes díry od lupičů se na skládce ubytují zvířata. Hlavně v sezóně, poněvadž nejsou zvířata inteligentní. Na jaře na skládku přilétávají racci, kteří si pak hledají jídlo za kompaktorem. Dokonce si tak zvykly na ten kompaktor, že jestliže pracovník udělá pauzu, letí za ním a usedají na lampy poblíž budovy, kde má pracovník pauzu, a jestliže pracovník nevyjde, začínají velmi křičet.

Na výletě byly:

Filip Procházka, Kuba Slawinský, Reinhold Harnisch

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Skládka odpadů

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář